Oblast Costa del Maresme – Mořské pobřeží

Sdílejte:

Letovisko Calella se nachází v oblasti zvané Costa del Maresme (El Maresme – Mořské pobřeží), která se rozkládá severně od metropole Katalánska Barcelony na severovýchodním středomořském pobřeží Španělska. Charakteristickými jsou pro Costa del Maresme zejména nádherné a dlouhé písčité pláže – samozřejmě z hlediska turistiky a cestovního ruchu, protože oblast má jinak nohem více významných znaků. My si ale chceme představit oblast právě z pohledu ideálního místa pro letní dovolenou ve Španělsku u moře.

Skutečně – pokud opustíte Barcelonu podél pobřeží Středozemního moře směrem na sever, hned po několika kilometrech narazíte na první předlouhou písečnou pláž u městečka Montgat – a zde právě začíná Costa del Maresme.

Konec Costa del Maresme v Blanes

Druhý konec oblasti naleznete několik desítek km směrem na sever za letoviskem Malgrat de Mar – to je správně z hlediska polohopisu, ovšem z turistického hlediska se za hranici mezi Costa del Maresme a navazující Costa Brava považuje skála uprostřed pláže v letovisku Blanes – viz. foto. Zde také končí kilometry dlouhé pláže  s jemným pískem a začíná divočejší romantika menších zátok a ukrytých pláží (samozřejmě s vyjímkou hlavní pláže v Lloret de Mar, ta tedy moc romantiky nepobrala :-)).

Turisticky má oblast Costa del Maresme dlouhou tradici s kvalitním povědomím o vynikajících podmínkách pro rekreaci u moře. Vděčí za to zejména právě své poloze i „krajinotvarům“ – pobřeží je bez skal a významějších dělících prvků s pozvolným vstupem do teplých vod Středozemního moře. Krajina se po několika kilometrech směrem do vnitrozemí zvedá k vrcholům katalánského pohoří Serralada Litoral, které tvoří přirozenou hráz před studenějšími větry, vanoucími ze severu a pomáhá tak zajišťovat ideální teploty pro vaši dovolenou ve Španělsku.

Pěstování květin ve Španělsku - oblast Del MaresmeJak už bylo řečeno výše, Costa del Maresme se neorientuje pouze na turistický ruch – velmi významné je zdejší zemědělství,  zaměřené zejména na pěstování zeleniny a květin. Také textilní průmysl zde má mnnoho set let dlouhou tradici. A jako pobřežní oblast se zde samozřejmě také prosazuje rybolov – ten je ovšem soustředěn pouze do přístavu Arenys de Mar.

Ovšem hlavním zdrojem příjmů zde je skutečně turistika – a místní pro to dělají skutečně maximum. Najdete zde obrovské množství kvalitních hotelů, řadu cenově přístupných kempů s vynikajícími službami, restaurace, nabízející kromě lokální středomořské kuchyně i mnoho importovaných oblíbených jídel, zábavní podniky, mnoho sportovních zařízení, prostě každému dle jeho gusta. Vše má navíc zaručenou kvalitu a vysokou úroveň – a Calella, které se věnují tyto stránky, je toho jedním z nejlepších důkazů.

Sdílejte: